yumurta_resim

Yumurta,Sahanda Yumurta,Rafadan Yumurta,Taze Yumurta,Beyaz Yumurta

Yumurtayumurta_resim

Yumurta, beslenme açısından büyük önem taşıyan bir besindir. Etten sonra gelen en büyük hayvansal protein kaynağıdır.

Bileşiminde  %12-14 oranında protein, %11-14 oranında ise yağ bulunur. Yumurtanın 3/4ü sudur. Yumurta sarısı kalsiyum, fosfor, demir ve yağ içerir.

Yumurta akı, bilinenin tersine sarısı kadar besleyicidir.  Kolesterolden yana şikayeti olanların yumurtanın sadece beyazını tüketmeleri önerilir. Yumurta genellikle A, B1, B2 ve D vitaminleri açısından zengin bir üründür.

Satın alınması / Saklanması

Yumurta satın alırken ilk olarak kabuğunun kirli olmamasına dikkat edilmelidir. Çünkü kirli yumurtalar hem daha çabuk bozulur, hem de sağlık açısından önemli  hastalık riskleri taşır.  1996 yılından bu yana, birçok gıdada olduğu gibi, yumurtada da boyut ve ağırlığa göre standarda gidilmiştir.

 • 53 gr.a kadar olan yumurtalar küçük;
 • 63 gr.a kadar olan yumurtalar orta;
 • 63- 73 gr. arası olan yumurtalar büyük; 
 • 73 gr. ve üstü olanları ise ekstra büyük  olarak kabul edilir. 

Aynı fiyatla satılanlardan ise ekonomik açıdan daha büyük olanları seçilmelidir.

Yumurta, buzdolabının özel bölümüne temiz olarak ve sivri kısmı alta gelecek şekilde yerleştirilmelidir. Bu şekilde buzdolabına konan yumurtalar 10-15 gün saklanabilir.

Tazeliğinin anlaşılması

 • Taze yumurtanın sarısı, akı tarafından küre şeklinde sarmalanmıştır. 
 • Taze yumurtanın sarısı kabarık, bayat olanın ise düzdür, Yumurta akı akıcı bir kıvam almıştır. 
 • Sıcak ve kuru havada bekletilen yumurtanın bileşimindeki su kısa sürede buharlaşır. Yumurtanın kabuğundan giren hava, kabuk ile ak arasındaki boşluğu doldurarak, boşluğun büyümesine ve yumurtanın bayatlamasına neden olur.
 • Bayat yumurta sallandığında çalkantı sesi verir.
 • Bayat yumurta kırıldığı zaman sarısı hemen dağılır ve akıyla karışır.
 • Taze yumurtanın kabuğu pürtüklüdür.
 • Yumurta ışığa tutulduğu zaman taze yumurtanın sarısı ortada gözükür; yumurta bayatladıkça sarısında kabuğa doğru bir kayma görülür.
 • Taze yumurta suya atıldığında dibe çöker, bayatladıkça yukarı doğru çıkar.
 • Çiğ kullanılacak yumurta, satın alındıktan sonra en fazla 5 gün içinde tüketilmelidir. Daha eskileri ise 70ø de kaynatılmalı veya pişirilmelidir.

Yumurta pişirme yöntemleri

Kabuksuz pişirme yöntemleri

Poşe etmek: Poşe yumurta en uygun şekilde benmaride pişirilir. Benmarinin alt kabına iki parmak yüksekliğinde su konur ve kaynama derecesine getirilir. İkinci kaptaki yumurtalıklar  önce yağlanır ve her birinin içine yumurta kırılır. Üzeri kapalı olarak 4-5 dakika pişirilir.

Poşe yumurta yaparken kaynama suyuna biraz sirke de katarak yumurtanın su içinde dağılma riskini engelleyebilirsiniz.

Çılbır: Geniş tabanlı bir kabın 2/3 üne su konur. 1-2 çay kaşığı tuz atılır. Ve su kaynamaya başladığında yumurtalar teker teker bir kaba kırılarak suya bırakılır. Ağzı kapalı olarak 5 dakika pişirilir.

Sahanda: Kabuksuz olarak uygulanan bir diğer yöntem de yumurtanın az yağla pişirilmesidir. Bu yöntemde önemli olan yağın fazla yakılmamasıdır.

Kabuklu pişirme yöntemleri

Rafadan, kayısı ve katı (lop) yumurta, kabuklu yumurta pişirme yöntemleridir. Yukarıdaki resimde farklı sürelerde pişirilmiş yumurtaların kıvamı görülmektedir. Pişme süresi soldan sağa 2,4,6,8,10 ve 12 dakika olarak tutulmuştur.

Rafadan: Yumurta kaynamakta olan suyun içine bırakılır. 2-3 dakika beklenir. Sudan çıkartılıp bir yumurta kabında servis edilir.

Kayısı: Yumurtanın kıvamını tutturmak için kaynayan suya bıraktıktan sonra 5-6 dakika beklemek ve kaynar sudan çıkardıktan sonra soğuk suya tutmak gerekir.

Katı: Yumurtanın kaynar suda ve kısık ateşte 12-13 dakika pişirilmesiyle elde edilir. Eğer yumurtayı fazla pişirir seniz, sarısının çevresinde siyah bir renk oluşur. Yumurta akı lastik gibi sertleşir. Katı pişmiş yumurtadan salata ve ordövr hazırlarken yararlanabilirsiniz.

Çatlamaması için: Buzdolabından çıkarılan yumurta, taze olsa bile sıcak suya atıldığında çatlayabilir. Bu sebeple yumurta oda sıcaklığında biraz bekletilmeli veya iğneyle kabuğu delinmelidir.

Baharatlı yumurta

Yumurtanın İngiliz mutfağında pişirilme yöntemi. Yumurta aynı poşe etmekte olduğu gibi kaynar suya atılır. Ancak bu kez, baharat, sebze ve jambonla çeşnilendirilir ve 4 ila 6 dakika arası pişirilir.

adminYumurta,Sahanda Yumurta,Rafadan Yumurta,Taze Yumurta,Beyaz Yumurta

Yorumlar 1

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir