yogurt_resim

Yoğurt , Süzme Yoğurt

Yoğurtyogurt_resim

Sütten yapılan ve değerli bir besin maddesi olan yoğurt, protein ve kalsiyum yönünden çok  zengindir. 100 gr. yoğurtta 6-18 gr. protein, 3,5-13 gr. yağ, 2-25. gr. laktik asit, % 65-85 kadar su bulunur. En iyi yoğurt, koyun sütünden elde edilir. Manda sütünden yapılan yoğurtlar da koyun sütünden yapılan yoğurtlar gibi kıvamlı ve lezzetli olabilir. Yaz aylarında 25-35 saat içinde bozulabilen yoğurt, kış aylarında 3-4 gün dayanır. Yoğurt tüketilinceye kadar buzdolabında saklanmalıdır. Yağlı, yağsız, sade veya meyvalı, değişik aromalı olarak hazırlanan yoğurtlar mutfaklarda birçok yiyeceğin hazırlanmasında kullanılır.

Sindirim sistemi için çok yararlı bir besin olan yoğurt, aynı zamanda bağırsaklarda zararlı bakterilerin oluşmasını önler. Bu yüzden de bağırsaklardaki yararlı bakterileri öldüren antibiyotiklerle birlikte, mutlaka yoğurt yemek gerekir.

Süzme yoğurt

Yağı alınmış sütleri değerlendirmek için hazırlanan yoğurt türüdür. Isıtılıp mayalandırılan sütler, yoğurt haline geldikten sonra torbalara konup asılarak suyu süzülür. Koyu kıvama gelen süzme yoğurt uzun süre bozulmadan saklanır ve kullanılmak istendiğinde yavaş yavaş karıştırılarak sulandırılır.

adminYoğurt , Süzme Yoğurt

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir