uzum

Üzüm , Sarı Üzüm , Kara Üzüm , Kuru Üzüm , İzmir Üzümü

Üzümuzum

Tatlı, besleyici üzüm, tanrıların yiyeceği olarak bilinir ve eskiden beri insanlar bu meyvaya yaşamlarında özel bir yer ayırmışlardır. Sonbahar, üzümlerin taze ve tatlı olarak bulunabildiği bir mevsimdir.

Üzüm, bol miktarda, direk kana karışıp kısa sürede enerjiye çevrilebilen meyve şekerini yani fruktoz içerir. Pek çok mineral yanında içerisinde bolca B ve A vitaminleri bulunur.

Kolesterol içermeyen üzüm, kalp atışını düzenlemeye yardım eder. Vücuttaki alkalin rezervlerini güçlendiren üzüm demir açısından da zengindir. Açık renkli üzümler koyu renkli olanlara oranla daha az tanen içerdiklerinden daha yumuşak bir tada sahiptirler.

 

Ülkemizde sultaniye, razaki, çavuş üzümü ve bektaşi üzümü gibi çeşitlerini bulmak mümkündür. Ancak ne çeşidi olursa olsun, ister taze ister kuru tüketilsin üzümün yararları ve sofralarımızdaki değeri asla değişmez.

Satın alırken

Sağlam, olgun, taneleri birbirine bitişik, ama çok sıkı olmayanları tercih edin. Üzerinin hala buğulu olmasına özen gösterin. Sapı sert ama kırılgan olmalı.

Olgunlaşmış üzümün saklanması çok zordur. Buzdolabında delikli poşetlerde birkaç gün saklayabilirsiniz. Yemeden 1 saat önce buzdolabından çıkartmak, lezzeti açısından önemlidir.

Üzüm suyu güç veren ve kanı telmizleyen bir yapısı olduğu için tıpta da kullanılıyor. 1930 larda üzüm suyu şişelendikten sonra satılmaya başlanmış. Gününümüzde de şıra adı verilerek tüketiliyor.

adminÜzüm , Sarı Üzüm , Kara Üzüm , Kuru Üzüm , İzmir Üzümü

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir