soya_resim

Soya,Soya Fasulyesi,Soya Unu

soya_resimSoya

Dünyanın dört bir tarafında her geçen gün binlerce insan tarafından tercih edilen, modern tıbbın bir kez daha keşfettiği soya mucizesi ile ilgili bilgileri sizler için hazırladık.

Soya fasulyesinin anayurdu Çin ve Japonyadır.  5000 yılı aşkın bir süredir uzakdoğuda yiyecek maddesi ve ilaç olarak kullanılır. Dünyanın önde gelen soya üreticileri ABD, Brezilya ve Çindir. Ülkemizde ise soya üretimi Adana yöresi ile Orta Karadeniz bölgesinde yapılır.

Rengi yeşilin değişik tonlarında, bazı çeşitlerde ise siyah, kahverengi, sarı ya da alacalı olabilen soya taneleri % 63 protein katı madde, % 17 kadar da yağ içerir. Soyanın 100 gr.ında 403 kalori, 35 gr. protein, 18 gr. yağ ve 35 gr. karbonhidrat bulunur.

Yararları

Baklagillerin içinde besin değeri en yüksek ve en kolay sindirilen ürünlerden biri olan soya, aynı zamanda zengin ve ucuz bir protein kaynağıdır. Soya taneleri çimlendirilip filizleri sebze olarak yenebileceği gibi, işlenerek ondan yağ ve un elde edilir. Soya unu, çeşitli yiyecek malzemelerine katılarak kullanıldığı zaman bayatlamayı geciktirir.

Özellikle pasta, bisküvi, dondurma, şekerleme, makarna, hamur tatlıları ve  bebek maması  gibi bazı gıda ürünlerinde kullanılan ya da et ürünlerine benzer çeşitli ürünlere dönüştürülerek et yerine tüketilen soya unu fındık veya ceviz aromasında çok lezzetli bir tada sahiptir.

Sağlıktaki rolü

  • Soyada çok fazla bulunan izoflovanlar, genistein ve daidzein gibi antioksidanlarla kanser tedavisinde kullanılır. Soya kolesterol seviyesini düşürmede de etkili olur.
  • İnsan vücudu için gerekli olan bütün aminoasitleri dengeli bir şekilde ihtiva eden soya kemik yoğunluğunu artırarak yaşlılıkta görülen kemik kırılmalarının oranını düşürür.
  • Et, süt ve yumurtadan daha yüksek oranda protein içeren soya, günümüzde pek çok ülkede et yerine tercih edilmektedir.
  • Zengin bir vitamin ve mineral kaynağı olan soyada, kalsiyum, demir, çinko, fosfor, bakır, sodyum, magnezyum ve B vitaminleri bol miktarda bulunur.
  • C vitamini bakımından da zengindir.
  • Soya, kemik ve böbrek hastalıklarının tedavisinde, osteoporoz riskinin azaltılmasında, şeker hastalığının engellenmesi ve tedavisinde kullanılır.
  • Alerjilerde ve menopoz dönemindeki kadınlar üzerinde  olumlu etkisi olan soya fasulyesi, içerdiği doğal liflerle de kabızlık, kalınbağırsak kanseri, safrataşı, apandisit ve basur gibi hastalıklarda da engelleyici özelliklere sahiptir. 

adminSoya,Soya Fasulyesi,Soya Unu

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir