siviyag_resim

Sıvı Yağlar , Mısır Yağı , Ayçiçek Yağı , Soya Yağı ,Susam Yağı

Sıvı yağlarsiviyag_resim

Günümüzde beslenme uzmanlarının önerisi, çeşitli sıvı yağları yemeklerinizde daha sık kullanmanız yönünde. Kızartmalardan tencere yemeklerine ve salatalara kadar hemen hemen tüm yiyeceklerinizde tüketmeniz önerilen sıvı yağlar çeşitlerine göre değişkenlik gösterir.

Mısır ve ayçiçek yağları

Sıcağı seven ve kızartmalarda en iyi sonucu sağlayacak olan yağlar mısır özü ve ayçiçek yağlarıdır. Bu iki yağı  özellikle fritözde yapacağınız kızartmalar için tercih etmelisiniz, çünkü bu yağların ısı eşiği yüksektir ve 200øC ye  kadar dokuları bozulmadan ısıtılabilirler. Dolayısıyla derin kızartma için gerekli ısı olan 170-180øC de en iyi sonucu verirler. Kullandığınız yağı her kızartmadan sonra süzerseniz aynı yağı 10-12 kez kullanabilirsiniz. Tencerede veya fırında pişireceğiniz ve soğuk olarak tüketeceğiniz yiyecekler için zeytinyağı tercih edilmelidir. Ancak zeytinyağının rivera türü ısıya dayanıklı olduğundan  yemeklerde özellikle tercih edilmelidir.

Zeytinyağı, soya ve susam yağları

  • Soslarda harika tatlar oluşturmak için soya ve susam yağını kullanabilirsiniz. Ancak bu yağların yüksek ısıda pişirilmesi doğru değildir.
  • Salataların lezzeti ise zeytinden elde edilen zeytinyağı ile daha çok ortaya çıkar. Sağlık mucizesi olarak tanımlanan zeytinyağını kahvaltılarda dahi tek başına sofralarınıza getirebilirsiniz.
  • Sıvı yağın bir numaralı düşmanı ışıktır. Sıvı yağları saklamak için ışık geçirmeyen renkli şişeler ve dolap içleri tercih edilmelidir. Çeşitli otlarla zenginleştirilen zeytinyağlarının aromalarını kaybetmemeleri için çabuk tüketmeye gayret edin. Bunun için ilk koşul az miktarlarda satın almaktır.
  • Sıvı yağların bir diğer düşmanı da havadır, çünkü yağın acılaşmasına sebep olur. Yağın hava almasını önlemek için her kullanımdan sonra şişenin ağzını sıkı sıkı kapatın.
  • Yüksek ısı da bozulma nedenlerinden biridir. Bu nedenle yağlarınızı serin bir yerde saklamalısınız.

Aromatik yağlar

  • Çeşitli otlarla tatlandırılan sıvı yağlar, yemeklerde büyük lezzet farkları yaratmanızı sağlar. Ancak yemeklerinize farklı lezzet kazandırmak isterken dozu çok iyi ayarlamak gerekir. Bir damla fazlası yemeğin tat dengesini bozabilir.
  • Salatalar için :Zeytinyağına katacağınız fesleğen, tarhunotu, kişniş ve mercanköşk her türlü salata için lezzet artıran bir karışım oluşturur. Fesleğen ve zeytinyağı karışımı ise domates salçasının vazgeçilmezidir.
  • Tatlılarda : Aromatik otlarla hazırlanan yağları pastalarda ve kremalarda da kullanmak mümkündür. Limon kabuğu rendesi, tarçın ya da vanilya ile tatlandırdığınız yağları önceden hazırlayarak elinizin altında bulundurabilir, tatlılarınıza farklı lezzetler kazandırabilirsiniz.

adminSıvı Yağlar , Mısır Yağı , Ayçiçek Yağı , Soya Yağı ,Susam Yağı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir