Sarmısak

Sarmısak Güçlü antiseptik

Güçlü bir antiseptik olan sarmısak bol miktarda potasyum, kalsiyum, sodyum, molibden, kükürt, silisyum, iyot, fosfor, B1, B2, C vitaminleri içerir ve insanı bulaşıcı hastalıklardan korur. Bu nedenle sarmısağa eski Mısır’da çok önem verilirmiş. O dönemlerde piramit yapımında çalışan işçilere, hastalıktan korunmaları için, her sabah birer diş sarmısak yedirildiğini, annelerin çocuklarını çeşitli parazitlerden korumak için boyunlarına sarmısak astıklarını yazılı kaynaklardan öğreniyoruz.

Ayrıca sarmısak damar sertliğine, kolesterole akciğer hastalıklarına iyi gelir, kanın pıhtılaşmasını azaltır ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

Kolestrol içermeyen sarmısağın 100 gramı 136 kaloridir. Kendine has koku ve tadıyla yemeklere değişik bir lezzet verir. Çiğ ve pişmiş olarak tüketilebilen sarmısak salatadan et yemeklerine, soslara, deniz ürünlerine, fırın yemeklerine, çorbalara ve özellikle turşulara katılır.

Sarmısak üretiminde ilk sıraları Kuzey Afrika özellikle Mısır, Orta ve Güney Avrupa alır. Ülkemizde de yılda 25 bin ton taze, 67 bin ton da kuru sarmısak üretimi yapılmaktadır.

Kokusunu gidermek

Yunanlılar’ın ‘pis kokulu gül’ adını verdikleri sarmısağın tek hoş olmayan yönü keskin kokusudur. Hatta toplum hayatında da pek uygun karşılanmayan bu koku yüzünden çoğu zaman çok sevdiğimiz sarmısaktan uzak dururuz. Ancak maydanoz çiğneyerek, rendelenmiş bir elmayı birkaç kaşık balla karıştırıp yiyerek ,ya da yemekten sonra birkaç kahve tanesi çiğneyerek kokudan kurtulmak mümkündür.

Sarmısağı satın alırken kağıtsı kabuğunun üzerinde küf lekeleri olmamasına, başlarının dolgun ve sağlam dişlerden oluşmasına dikkat edin. Sarmısak kuru, serin ve havadar yerlerde, örneğin iyi hava alan bir kapta ya da bir sepette saklanmalı, asla buzdolabına konmamalıdır.

adminSarmısak

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir