portakal_resim1

Portakal

Portakalportakal_resim1

 Hindistan ve Çin de keşfedilen portakal günümüzün en çok tüketilen meyvalarından biridir. C ve B vitamini, bioflavinler, potasyum, çinko, fosfat ve doğal şeker içeren  portakal, soğuk algınlığından gribe, incinmelerden kalp rahatsızlıklarına kadar kişiyi pek çok hastalıktan koruyan mükemmel bir meyvadır. Kan ve kılcal damarları güçlendirdiği için daha uzun ve sağlıklı bir hayat yaşamayı da sağlar.

Portakal kendi haline bırakıldığında 6-10 metreye kadar uzayabilen, genellikle dikenli, sık ve konik taçlı bir ağaçtır. Oval biçimli, parlak yapraklarının kenarı düz ya da hafif dişlidir. Yapraklarının dala bağlandığı yerlerde küçük salkımlar oluşturan beyaz ve hoş kokulu çiçekleri vardır. 10-14 bölmeden oluşan bol sulu ve tatlı yuvarlak biçimli meyvaları vardır. Rengi ise sarıdan koyu kırmızıya kadar çeşitlilik gösterir. Kan portakalı denen çeşidi öbürlerinden koyu kırmızı suyuyla ayırt edilir.

Nasıl yetişir?

Birçok çeşidi bulunan portakal, aşırı kumlu topraklardan ağır killi balçık yapısındakilere kadar çok değişik toprak tiplerine uyum sağlayabilirse de en iyi gelişmeyi, akaçlanmış, gevşek, derin ve görece zengin topraklarda yapar. Portakal genellikle limon, turunç ya da greyfurt ağaçlarına aşılanarak çoğaltılır. Portakal bahçeleri çoğu kez normal yağışlar dışında da sulamayı  gerektirir. İyi bakılan bir portakal ağacı, ortalama 50-80 yıl ürün verir. Portakal tümüyle olgunlaştıktan sonra toplanır, ama bazı meyvalar gibi toplandıktan sonra da olgunlaşmasını sürdürmez.

Çeşitleri

Kırmızı ve sarı kabuklu olmak üzere iki çeşidi vardır. Kırmızı kabuklu olanları aromalı olup daha çok Sicilya da yetişir. Sarı kabuklu olanları tatlı ve genellikle çekirdeksiz olur ve doğu Akdeniz bölgesinde yetiştirilir.

Portakallar, hasattan sonra dayanaklı olmaları için ilaçlanırlar. Kabuğu kullanılmadığı sürece zararsız olan bu ilaç kabuk kullanılacağı zaman vücuda zararlı olur. Satın aldığınız portakalların ilaçlı olduğunu ön görerek her zaman sıcak su ile yıkamalısınız. Ve satın aldıktan sonra kısa bir süre sonra tüketmelisiniz. Uzun süre bekletildiğinde suyu ve vitaminleri azalır, sanıldığının aksine  tadını da yitirir.

Portakallar tam olgunlaştıktan sonra toplanır. Kabuklarındaki yeşil kısımlar, toplanmadan önce gecelerin yeterince soğuk olmadığını gösterir. Kısaca portakala rengini veren düşük ısıdır.

Satın alırken

Asitli bir meyva olan portakalı satın alırken ince kabuklu olanları tercih edin. Kalın kabuklu olan portakallar, küçük portakallardan daha etli değildir. Sadece daha iridir ve daha rahat soyulur.

adminPortakal

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir