Pirinç, Baldo Pirinç

Pirinci yıkamak: Yuvarlak pirinç veya doğal pirinç türlerini pişirmeden yıkamak gerekir. Böylece nişastalarından arındırılır ve pişerken yapışmazlar. Pirinci bir süzgeçte soğuk su ile suyu tamamen durulaşana kadar yıkayın.

Pirinci pişirmek Pirinçler genellikle kaynar suda veya buharda pişirilir.

Pişirmeden önce pirinci yağda kavurmak yaygın bir yöntemdir. Kabuklu, doğal pirinçler genelde daha uzun sürede pişerken, rafine edilmiş pirinçler için 30 dakika yeterlidir.

Suda bekletmek: Pirincin pişme süresini, pirinci pişirmeden önce 30 dakika soğuk suda bekleterek azaltabilirsiniz.

Kısık ateşte pişirmek: Lezzetli bir pilav pişirmek için büyük ve yayvan bir tencere kullanın. Pilavı mutlaka kısık ateşte ve kapağı kapalı olarak pişirin ve piştikten sonra 10 dakika kapağı kapalı olarak dinlendirin.

Değişik tatlar için

  • Pişme suyu: Pilava lezzet katmak için pişme suyuna et, tavuk veya sebze suyu tableti atabilirsiniz.
  • Renkli bir pilav: Pilavınızın suyuna domates, biber salçası ve safran katabilirsiniz.
  • Doğu usulü: Egzotik bir pilav yapmak isterseniz, yasemin pirincini, hindistan cevizi sütünde pişirebilirsiniz. 200 gr. pirinç için 400 ml. hindistan cevizi sütü yeterli olur. Pirinç sütü çekene kadar pişirin.
  • Dekoratif bir pilav için: Bir kahve fincanını veya küçük bir kaseyi ıslatın, pilavı içine doldurup iyice sıkıştırın ve tabağa yavaşca ters çevirip çıkarın.

Vitaminler

100 gr pişirilmemiş haşlanmış pirinçte mineral ve vitaminler :

* Sodyum 5,000 mg
* Potasyum 120,000mg
* Kalsiyum 60,000 mg
* Magnezyum 31,000 mg
* Demir 1,500 mg
* Fosfor 136,000mg
* E vitamini 0,130 mg
* B1 vitamini 0,100 mg
* B2 vitamini 0,070 mg

Pirinç Çeşitleri

* Uzun taneli pirinç: Uzunluğu eninin 4 veya 5 katı olan uzun ve ince taneler. Pişirildiğinde tane tane, hafif ve yumuşak olur.
* Orta boy taneli pirinç: Uzunluğu eninin 2 veya 3 katı olan, uzun taneli pirinçten daha kısa ve geniş taneler. Pişirilmiş taneler daha nemli ve yumuşak olur ve uzun taneli pirince göre birbirine yapışma eğilimi daha fazladır.
* Kısa taneli pirinç: Kısa, tombul, hemen hemen yuvarlak olan tanelerdir.
* Aromatik pirinç: Kavrulmuş fındık veya patlamış mısıra benzer bir doğal aroması ve tadı vardır. En yaygın yerli aromatik pirinçler basmati, jasmine ve della’dır.
* Tatlı pirinç: Kısa, tombul, opak taneli pirinç. Pişirildiğinde pirinç şeklini kaybeder ve çok yapışkan ve glütenli olur.


Pirinci saklamak

Loş ve serin bir yerde, hava almayan bir kap veya kavanozda saklayın.

Pirinçleri karıştırmak

Bazen rafine ve doğal kabuklu pirinci karıştırarak pişirebilirsiniz. Böylece orijinal lezzetller yakalamak mümkündür.

Püf noktaları

  • Tuzluğun içine atılan birkaç adet pirinç tanesi tuzun nemlenip birbirine yapışmasını önler. Bu pirinçleri 3-4 ayda bir değiştirmek yeterli olacaktır.
  • Mide ağrılarınız için pirinci suda yıkamadan pişirdikten sonra suyunu bir kaba süzün. Daha sonra bu suyu ılık olarak için.

adminPirinç, Baldo Pirinç

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir