nar

Nar, Nar suyu

Narnar
Nargiller familyasından olan narın, incir ve üzüm gibi çok eski çağlarda yetiştirildiği, özellikle Avrupa da, tıp alanında hastalıkları tedavi etmek için kullanıldığı bilinir. Anayurdu Asya olan nar ağacı çok eski çağlarda götürüldüğü Kuzey Afrika ve Güney Avrupa da halen yetiştirilmektedir. Eski Mısır da nar meyvası, din adamları tarafından kutsal sayılmış. Mimari figürlerde de nar işlemelerine rastlanır. Bazı toplumlarda nar tanelerinin yaşam sembolü olduğuna inanılır. Genelde Akdeniz kıyılarında görülen narın özellikle Fransa, Kıbrıs, Tunus, İtalya, Türkiye, İspanya ve Arabistan’da yaygın olarak üretimi yapılır.

Ağaçları en çok 10 metreye kadar boylanabilen nar meyvalarının sarı, kırmızı ve kahverengi alacalı kalın bir kabuğu vardır, irice bir portakal büyüklüğünde olup küre biçimindedir. Meyvalar içindeki bölmelerde, çok sayıda kırmızımsı pembe saydam tanecik barındırır. Bu tanecikler aynı zamanda bitkinin tohumlarıdır. Hem dikenli hem de dikensiz çeşitlerinerastlanannarağaçlarının ince dalları ve sürgünleri, minik parlak yapraklarla donanmıştır. İklim ve toprak açısından çok fazla seçici olmayan nar en iyi, nem oranının düşük olduğu bol güneşli ve killi topraklarda yetişir. Türkiye’de nar üretiminin yarıya yakını Ege, geri kalanı ise Akdeniz bölgesinden sağlanır.

 Mutfaklardaki yeri

Taze olarak meyvası yenen narın suyundan şurup, pekmez ve likör yapılır. Özellikle Ege ve Akdaniz bölgesinde nardan  nar ekşisi adı verilen bir sıvı elde edilir ve başta salata olmak üzere pek çok yemeğe tatlandırıcı olarak eşlik eder. Nar meyvasının taneleri tart ve pasta yapımında, Avrupanın bazı bölgelerinde de çorba ve sosların ana malzemesi olarak kullanılır. Batı mutfaklarında nar; tatlı, tuzlu ve sıcak olarak tüketildiği gibi başlangıçlar arasında da önemli bir yere sahiptir. Özellikle Fransız mutfağında peynirle birlikte servis edilerek başlangıç olarak sunulur. Ayrıca pasta, tatlı ya da yemeklerin süslemelerinde kullanılır. İçkilerde de nar suyu birçok kokteylin baz maddesidir.

 Sağlıktaki rolü

Vitamin bakımından zengin olan narın 100 gr.da 20 mgr. C vitamini bulunur. Vücuda enerji veren meyvelerden olan narın 100 gr.ında 62 kalori vardır. Ayrıca bol miktarda  şeker, mineral içerir ve potasyum bakımından  da zengindir.

Genel yapısının % 80i su olan narın bu özelliği bağırsakların çalışmasına yardımcı olur. Gövde, kök, dal ve kabukları ilaç yapımında kullanılan narın kök ve gövde kabuğu tanen, nişasta ve alkaloitler taşır. Kabuğunun Eski çağlardan bu yana asalak tedavisinde kullanıldığı bilinir. Aşırı kullanmalarda zehirlenmelere yol açacağından dikkat edilmelidir. Nar meyvesinin kabuğu, çay olarak içildiğinde tedavi edici özelliğe sahiptir. Nar kalp çarpıntılarına iyi gelir ve mideyi kuvvetlendirir.

adminNar, Nar suyu

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir