narenciye_resim

Narenciye , Portakal , Mandalina , Greyfurt , Limon

Narenciyenarenciye_resim

Portakal, mandalina, greyfurt ve limon gibi narenciyeler mutfaklarda en sık kullanılan meyvalardır.

Narenciyeleri sıkmak

Daha fazla su elde etmek için onları birkaç pratik işlemden geçirebilirsiniz.

Mikrodalga fırında tutun: Narenciyelerin önce kabuğunu çizin ve yüksek ısıda 10 saniye ısıtın. Böylece sıktığınızda daha çok su çıkacaktır.

Beyaz zarını çıkarın: Özellikle limon suyu sıkarken dilimlerin ortasındaki beyaz zarı çıkartın. Daha kolay sıkıldıklarını göreceksiniz.

Elinizle oğuşturun: Narenciyeyi düz bir yüzeyde avucunuzun içinde bir ileri bir geri yuvarlayın. Daha kolay sıkıldığını göreceksiniz.

Kabukları kolay soymak

Narenciyelerin hem kabuğuna hem de suyuna ihtiyacınız varsa, önce narenciyenin kabuğunu soyun. Eğer meyvaları buzdolabında sakladıysanız birkaç dakika oda sıcaklığında bekletin.

Dilimlere kesmek

Narenciyeleri dilimlere kesmek zordur. Bunu başarmak için yapmanız gerekenler.

Kabukları ayırmak: Bir narenciyeyi kabuğun altındaki beyaz kısımla birlikte soymak için meyvayı 4 dakika kadar kaynar suda bekletin, sudan çıkarın, soğumaya bırakın. Beyaz zarın kolaylıkla kabukla beraber ayrıldığını göreceksiniz.

Keskin bir bıçak kullanın: Narenciyenin kabuklarını soyarken keskin bir bıçak kullanın. Böylece beyaz zardan daha kolay kurtulursunuz.

Kabukları tekrar kullanmak

Narenciyenin suyunu iyice sıktıktan sonra kabuğun içinde kalan zarları temizleyin. Kalan kabukları meyva salatası ve dondurma servisi yapmak için kap niyetine kullanabilirsiniz. Eğer hemen kullanmayacaksanız buzlukta saklayın.

Süslemede kullanmak

Narenciyeleri çeşitli şekillerde hazırlayıp yemek ve tatlıların dekorasyonunda da kullanabilirsiniz.

Fantazi dilimler: Narenciyeyi kabukları ile birlikte dilimleyecekseniz, önce kabuğunu yer yer rendeleyin. Böylece daha şık görünürler.

Spiral dilimler: İnce bir dilim sarı limon ve ince bir dilim yeşil limon kesin. İki dilimi üst üste koyun ve çapının yarısı kadar kesin. Her iki parçayı da ters taraflara doğru spiral şeklinde kıvırın.

Suyunu harcamadan biriktirmek

Narenciyeden dilim çıkarırken, meyvayı bir kabın üstünde tutun. Böylece akan suyu harcamamış olursunuz. Bu suyu meyva salatasına, veya sıktığınız suya ekleyerek değerlendirin.

Alkole yatırmak…

Artmış portakal ve limon kabuklarını ince ince kıyıp ağzı sıkıca kapanabilen bir kavanoza koyun. Üzerlerini örtecek kadar votka ekleyin. 6 ile 8 ay kadar buzdolabında dinlendirin. Bu aromalı votkayı daha sonra aperatiflerde, meyva salatalarında, dondurma veya çikolatalı pudinglerde kullanabilirsiniz.

adminNarenciye , Portakal , Mandalina , Greyfurt , Limon

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir