midye_resim

Midye

Midyemidye_resim

 Sağlıktaki yeri

Denizlerin besince zengin olan bütün kesimlerinde “yataklar”  halinde yaşayan, kabuğunun dışı mavimsi siyah renkte, içi pembemsi sedef parlaklığında olan midyenin besin değeri çok yüksektir.

Bol miktarda protein, A,B,C,D vitaminleri, demir ve kalsiyum mineralleri, az miktarda da yağ içerir. Ancak 1 saat içinde 40 lt. kadar su filtre ettiklerinden kadmium gibi zararlı maddeleri bünyelerinde barındırırlar.

Midyeler yaşadıkları suların temizliği oranında temizdirler. Kuzey Avrupa suları, Akdeniz ve Güney Atlantik denizleri daha temiz olduğu için, o bölgelerin midyeleridaha sağlıdır diyebilirim.

 İri ve dolgun kabuklu midyelerden dolma; iri iç midyelerden tava ve çöp kebap; küçük ve dolgun olanlardan da ızgara, haşlama, pilaki ve pilav yapılır. Bir kabuklu çeşidi olan midye ne fazla ne de az pişirilmelidir. Çok piştiğinde etleri lif lif olup dağılabilir, az pişirildiğinde ise çiğ kalır. İstiridye ve karides gibi tava veya ızgarası yapılır. Izgarası yapıldığında kabukları kolayca açılır ve içleri çıkarılır. Tüm kabuklular gibi midyenin ızgarası da çok lezzetli olur.

Midyenin toplanması

Midye sahil kentlerinde yazın da yenebilmekle beraber, sıcaktan dolayı eti gevşektir. Günümüzdeki deniz kirliliği sorunu yüzünden yaz aylarında yosun yoğunluğu fazladır aynı zamanda nakliyat sırasında bozulabileceği riski de vardır. Bu nedenle birçok ülkede eylül ayından itibaren toplanır.

Satın alırken midyenin orta boyda, kabuğu sıkıca kapalı ve ağırca olanları seçilmelidir. İçi çıkarılarak suda bekletilmiş midyeleri almak her zaman sağlıklı olmayabilir. Bayatlamış olanları yemek sakıncalı ve tehlikelidir. Bayat midyeler tavada kızartılırken kabarmaz ve birbirlerine yapışırlar.

Nelere dikkat etmeli?

Midyeyi satın aldıktan sonra pişirme sırasında ve pişirdikten sonra belli kontrolleri yapmanız gerekir.

  • Çiğ midyeler kapalı olmalıdır.
  • Hasarlı midyeleri ayıklarken atın.
  • Kabuğu açık olanlarda, aralığın arasına dikkatlice bıçak sokun. Midye canlıysa hemen kabuğunu kapatır, cansızsa kesinlikle yemeyin.
  • Piştikten sonra ise sadece açılmış olan midyeleri yemelisiniz.

adminMidye

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir