mercimek_resim

Mercimek , Kahverengi Mercimek , Kırmızı Mercimek , Sarı Mercimek , Yeşil Mercimek

Mercimek mercimek_resim

Mercimek baklagiller familyasından, bir yıllık küçük bir bitkidir. Bu bitkinin yiyecek olarak tohumları kullanılır. 58 çeşit mercimek türü vardır. Büyük tohumlu mercimek türünün kökeni Akdeniz Bölgesi, orta boylusunun kökeni Anadolu, en küçük tohumlusunun ise Afganistandır. Mercimeğe ilişkin ilk bulgulara İsviçredeki tunç çağından kalma göl evi kalıntılarında rastlanması, onun çok eski çağlardan beri bilindiğini gösterir.

Tohumların rengi, yetiştirilen çeşide bağlı olarak sarı, turuncu, gri, yeşil ve koyu kahverengi arasında değişir. Kimi zaman alacalı ve benekli çeşitlerine de rastlanır. En çok kullanılan çeşidi kırmızı, sarı ve yeşil mercimektir. Mercimekte A, B1, B2, C, F vitaminleri ile kalsiyum, sodyum, potasyum, demir, fosfor, kükürt, çinko, klor, bakır, iyot, albümin, karbonhidrat, yağ ve lif vardır. 1 kg. mercimek, 1 kg. etteki ve 1 kg. buğday ekmeğindeki albüminleri, karbonhidratları ve mineralleri rahatça karşılar. Yüksek besleyici değeri olan mercimek, sindirim sorunlarına yol açmamak için iyi çiğnenmelidir. 100 gr.ında 354 kalori bulunur. Yüksek kalorisine rağmen şişmanlatmaz.

Ülkemiz dünya mercimek üretiminde önemli bir yere sahiptir. Yıllık toplam mercimek üretiminin yüzde 50yi aşan bölümü, başta Şanlıurfa olmak üzere Güneydoğu Anadolu Bölgesinde gerçekleşir.

Saklama

Mercimek ve tüm kuru baklagiller uygun koşullarda saklanmazlarsa, böceklenir ve küflenirler. Bozulmayı önlemede en önemli nokta, nem kontrolüdür. Fazla nemli olmayan yörelerde taneler bez torbalarda saklanır. Çok nemli yörelerde; iyice kurutulduktan sonra naylon torbalarda, dışarının nemi tanelere girmeyecek şekilde kapatılarak, serin yerlerde saklanmalıdır. Bozuk ve kırık taneler, yabancı maddeler, hasat edilirken tarladan gelen zararlılar da bozulmayı hızlandırır. Hasattan sonra yıkanıp iyice kurutulan mercimek, bozulmadan uzun süre saklanabilir. Tanelerin arasına iri tuz eklenmesi, nemi çektiğinden dolayı dayanıklılığı sağlar.

Kahverengi mercimek (mignon mercimek)

  • Çok küçük taneleri olan bu kahverengi mercimeğin tatlımsı bir aroması vardır. Pişerken çok fazla yumuşamaz ve aromaları içine çekme özelliğine sahiptir. Salatalar için 35 dakika, çorbalar için ise 50 dakika pişirmek gerekir.

Kırmızı mercimek

  • Kabuksuz olan bu mercimeğin, nişasta oranı fazladır. Natural tada sahip olan kırmızı mercimeği salatalar için 8 dakika, püreler ve çorbalar için 10 dakika pişirmelisiniz.

Sarı mercimek

  • Kabuksuz olan bu mercimeğin nişastalı, hafif fındığımsı bir tadı vardır. 8 dakikadan fazla pişirildiğinde dağılır. Püre yapmak için çok uygundur.

Yeşil mini mercimek (puy mercimeği)

  • Çok pişirilse bile formu bozulmaz. Yoğun fındığımsı tadı var ve aromaları çok iyi emer. Salatalar için 30 dakika, yemekler için 40 dakika pişirebilirsiniz.

Yeşil mercimek

  • Ülkemizde normal mercimek olarak tanınır. .Pişirirken kabukları çabuk patlar. Yemek ve püre yapmak için uygundur.

adminMercimek , Kahverengi Mercimek , Kırmızı Mercimek , Sarı Mercimek , Yeşil Mercimek

Yorumlar 1

  1. Ebru

    Merhaba mercimek hakkında kısa ve öz bilgiler vermişsiniz. Benim merak ettiğim kırmızı, sarı ve yeşil mercimeğin besleyici değeri aynımı. Ben düşündüm belkide birinin besleyici değeri daha fazladır. Sağlık açısından böyle güzel bilgileri bizimle paylaştığınız için sizlere çok teşekkür ederim, bilgiler mükemmel.
    Mercimeğin şişmanlatmaması çok güzel.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir