mandalina

Mandalina,Ekşi Mandalina,Tatlı Mandalina,Akdeniz Mandalinası

Mandalinamandalina

Mandalinanın anayurdu Güneydoğu Asya dır. Dünyanın diğer bölgelerine buradan yayılmıştır. Turunçgiller familyasından olan mandalinanın tatlı ve sulu olan meyvaları günümüzde ılıman iklime sahip birçok bölgede yetiştirilir. Türkiye de Akdeniz kıyıları ile Ege Bölgesi nin güney kesimlerinde ve Doğu Karadeniz in, özellikle Rize ve Artvinkıyılarınındarkıyışeridinde üretimi yapılır.

Yaz kış yeşil olan mandalina ağaçlarının, genellikle bir arada kümeler oluşturan hoş kokulu beyaz çiçekleri ve koyu yeşil renkli, sivri uçlu, ince uzun ya da oval biçimli yaprakları vardır. Mandalinanın belli başlı dört çeşidi vardır. Bunlar; adi mandalina, satsuma, king ve Akdeniz mandalinasıdır.Satsuma Türkiye’nin mandalina üretiminde önemli bir yer tutar ve son derece tatlıdır. King ise zor soyulan kabuğu ile bilinir. 

Nasıl saklanmalı?

Portakal, greyfurt ve limon gibi uzun süre saklanamayan mandalina, çok ince ve bol gözenekli bir kabuğa sahip olduğundan diğer turunçgillere oranla çok daha çabuk su kaybeder. Bu nedenle satın alındıktan kısa süre içinde tüketilmelidir.

Mutfaktaki kullanımı

Meyvelerin kabuğunun dış yüzünde içi uçucu yağ dolu kesecikler bulunur. Kabukları ezildiğinde çevreye yayılan hoş koku,  bu yağdan ileri gelir. Kabuklardan mandalina esansı olarak adlandırılan bir yağ elde edilir ve bu yağ, şekercilik ve likör sanayiinde kullanılır.

Taze olarak tüketildiği gibi meyva suyu, marmelat, tatlı ve reçel yapımında da kullanılır Avrupa mutfaklarında et yemeklerinin sık kullanılan malzemelerinden biri olan mandalina ile salatalarınıza da farklı bir tat katıp sofralarınızı renklendirebilirsiniz.

 Sağlıktaki rolü

Sonbahar ve kış aylarının sevilen meyvalarından olan mandalina, zengin bir B ve C vitamini kaynağıdır. Aynı zamanda yüksek miktarda şeker içerir, serbest asit oranı oldukça düşüktür. Bir ufak mandalinada bazı büyük portakallardan daha fazla C vitamini vardır.

Portakalı sindirmekte güçlük çeken birçok kimse, mandalinayı rahatlıkla yiyebilir.

Mandalinadaki besleyici bazı maddeler belirli ürün enfeksiyonlarıyla savaşmayı kolaylaştırır, ayrıca günde iki adet mandalina yemenin kış aylarında soğuk algınlığına iyi geldiği bilinir. 

Şeker ve organik asitler içeren mandalinanın kanı temizleyici, sinirleri yatıştırıcı ve damar sertliğini önleyici özellikleri vardır.

adminMandalina,Ekşi Mandalina,Tatlı Mandalina,Akdeniz Mandalinası

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir