lahana_resim

Lahana,Beyaz Lahana,Kara Lahana

Lahanalahana_resim

Turpgiller familyasında yer alan lahana yaklaşık 60 cm. kadar boy atabilen, açık sarı çiçekli, sert saplı ve geniş yapraklı bir bitkidir.

Kış sebzesi olup dona karşı oldukça dayanıklıdır. Lahananın yaprakları, yukarı doğru büyüyemeyen bir gövdenin ucundaki sürgün ya da tomurcuğun etrafında, üst üste kapanarak gelişir. Yapraklar bir yandan besin depolayıp etlendikleri için, lahana genellikle yuvarlak biçimli sıkı bir baş halini alır.

Bu yüzden lahanaya ‘baş lahana’ da denmektedir. Lahananın yeşil, kırmızı ve beyaz olmak üzere 3 tipi vardır. Beyaz ve yeşil lahana daha çok pişirilerek yenir, ayrıca turşusu da yapılır. Kırmızı lahana ise genellikle salatalarda kullanılır.

Lahana düşük kalorili bir sebzedir. 100 gr. 25 kalori içerir. Bileşiminde C vitamini, protein ve karbonhidratların yanı sıra kalsiyum, fosfor ve potasyum gibi bazı mineraller de bulunur.

Kanser, kalp hastalıkları ve eklem romatizması gibi iltihaplı durumlara karşı insan vücudunu koruyan bir element olan selenyumun ana kaynağı lahanadadır.

Yapılan bir araştırmaya göre mide rahatsızlığı bulunan hastalara; lahana, kereviz ve havuç suyu ile hazırlanan saf sebze suyu içirildiğinde rahatsızlığın giderek yok olduğu saptanmıştır.

Satınalma ve saklama

  • Lahana alırken, dış yapraklarının çürümüş ya da zedelenmiş olmamasına özen gösterin.
  • Ayrıca dış yapraklar birçok besleyici madde içerdiğinden, bunları atmak doğru değildir.
  • Lahana buzdolabında bir hafta ya da daha uzun bir süre saklanabilir.
  • Lahana suyunun tadını güzelleştirmek için, elma ve havuç gibi sebzeler sularıyla  karıştırabilirsiniz.

adminLahana,Beyaz Lahana,Kara Lahana

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir