kuzueti_resim

Kuzu Eti, Süt Kuzusu

Kuzu Etikuzueti_resim

 Koyunun yavrusundan elde edilen kuzu eti, etlerin en lezzetlisi olarak bilinir. Etin lezzeti hayvanın yaşı ile orantılıdır. Kuzu ne kadar küçükse lezzeti o kadar mükemmeldir. Kuzu, 30 veya 40 günlükken kesildiğinde “süt kuzusu” olarak bilinir. Henüz anne sütüyle beslenmektedir, 8-10 kg. ağırlığında olup eti çok yumuşaktır ve ağızda dağılır. 3-5 aylıkken kesime giden kuzu  20 – 25 kg. ağırlığındadır. Eti sıkıdır, ancak süt kuzusuna oranla usulüne uygun olarak pişirildiğinde yumuşak olur ve lezzet kazanır. 6 ya da 9 aylıkken ve 30-40 kg. ağırlığında kesime giden kuzuların eti ise  hayvan yağlandığı için lezzetini kaybetmeye başlar ve koyun etini andırır.

Kuzunun hangi bölümünden neler yapılır?

Kuzu da büyükbaş hayvanların etleri gibi parçalanır ve pişirilir. But kısmı rosto, biftek şiş ve parça et olarak değerlendirilir. Rosto, fırında; biftek, ızgara ve tava; şiş, ızgara ve kağıtta; parça et ise haşlama olarak ya da sebze yemeklerinin içinde yer alır. 

Kuzunun çeşitli kısımlarından çıkarılan fileto bütün olark kızartılmaya uygundur. Kaburgalarından elde edilen pirzolanın ızgara ve tavası yapılır.

Omuz kısmı parça et olarak sebze ve terbiyeli yemeklerde kullanılır. Filetosu çeşitli bahartlarla tatlandırılıp sarılır ve rosto olarak fırında pişirilir.

Kol kısmı ise parça et olarak haşlama, terbiyeli ve sebze yemeklerinde yerini alır. Boyun, haşlama ve söğüş olarak değerlendirilir. Paça olarak bilinen ayak kısmı, haşlama olarak ya da terbiyeli ve nohutlu yemeklerde kullanılır. İncik, fırında kebap olarak değerlendirilir.

Baş kısmı ise fırınlanır ya da haşlanır.

adminKuzu Eti, Süt Kuzusu

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir