kuşkonmaz

Kuşkonmaz

Kuşkonmaz

Kuşkonmaz, sapı toprak altında bulunan ve yenebilir kısmı ‘tomurcuk’ olarak adlandırılan bir sebzedir. En lezzetli olduğu zamanlar mart ile haziran arası olan kuşkonmazın 3 ayrı cinsi yetiştirilir.

Her çeşit toprakta kolayca yetişen beyaz kuşkonmaz, en çok Belçikada üretilir. Büyük ve yumuşak olan bu türün belirgin bir lezzeti yoktur. Menekşe kuşkonmaz ise, kuşkonmazın İtalyada yetiştirilen kokulu ve rengi mora çalan bir çeşididir. Meyvamsı bir tada sahiptir.

Yeşil kuşkonmaz, en yaygın türdür. Boyu 15 cm.e ulaştığında toplanır ve lüks tüketime giren bir üründür.

Kuşkonmaz türleri kendi içinde de boylarına ve tomurcuk yapılarına göre sıkı, sert, lekeli ve lekesiz olmak üzere alt çeşide ayrılır.

Taze kuşkonmaz, sert, bükülmez, tek renkte ve kırıldığı zaman parlak bir kesite sahip olmalıdır. Nemli bir beze sarılı olarak 3 gün kadar tazeliğini korur.

Besleyici değeri yüksek olmayan kuşkonmazın 100 gramı 25 kalori içerir. Düşük kalorili olduğu için şişmanlatmaz. A ve C vitaminleri bakımından çok zengindir.

Davetlerin olmazsa olmazı !

Sarayların ve davetlerin aranan sebzesi kuşkonmaz, bir ordövr tabağına 200 gr.dan az konmamalıdır. Sıcak ve soğuk soslarda, salata ve tatlılarda da kullanılan kuşkonmazı graten veya püre ya da garnitür olarak tüketmek mümkündür.

Ne şekilde hazırlanırsa hazırlansın, mutlaka kaynar suda haşlamak gerekir.

Sağlık ve kuşkonmaz

Yetiştirilmesi zor sebzeler arasında yer alan kuşkonmaz iyi bir böbrek çalıştırıcıdır. Aynı zamanda da sinirleri yatıştırır ve iştah açar. Ancak ıspanak ve enginarla bağdaşmadığı için aynı öğünde yenilmemelidir.

Ege ve Marmara bölgelerinde ekimi yapılan kuşkonmaz, yeni Türk mutfağının aranan sebzeleri arasındadır.

 • Ağzının tadını bilenlerin gözdesi olan kuşkonmaz, çocukların da yemesi gereken sebzelerdendir.
 • Karaciğer üzerine olumlu etkisi vardır.
 • Kalp atışlarını düzenlediğinden özellikle sınav zamanları heyecanı yatıştırmak için çocukların mönüsüne eklenmelidir.
 • Satın alırken…

  Kuşkonmazı taze satın almak elbette ki en sağlıklı tercihtir. Ancak kimyasal madde içermeyen konservelerini de kullanabilirsiniz. Sadece tadı tazesine nazaran tuzludur.

  Bütün veya doğranmış konservelerinin dışında, uç kısımlarından yapılmış kuşkonmaz konservelerini de bulabilmek mümkündür. Dondurulmuş kuşkonmazların besin değeri ise tazesi ile aynıdır.

   

   

adminKuşkonmaz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir