italyanpeynirleri

İtalyan peynirleri, Provolone, Pecorino, Taleggio, Grana Padano, Mascarpone

İtalyan peynir çeşitleriitalyanpeynirleri

  • Provolone: İnek sütünden üretilen yarı yağlı (%48) bir İtalyan peyniridir. Genellikle füme olan bu sıkıştırılmış peynirin kendiliğinden oluşan pürüzsüz; dore ya da kahve tonlarında parlak bir kabuğu vardır. İçi kremsi ve saman sarısı renkte olan provolonenin yapımı sırasında bekletilme süresi 2 ya da 6 aydır. Bu süreyle ilgili olarak tadı değişik olabilir. İlk zamanlarda Campanie yöresinde manda sütünden üretilmeye başlanan provolone, bugün bütün güney İtalyada inek sütünden üretilir. Armut, kavun, sosis ve insan formları verilerek elde şekillendirilen provolone 1 veya 5 kg. olarak satışa sunulur. Ancak 22-90 kg. arasında değişen ağırlıklarda, çok uzun silindirler halinde satışı yapıldığı da olur. Çoğu zaman bekleme sırasında asıldığı için, üzerinde ip izleri bulunur. Taze olduğu zaman yumuşak dokusuyla kanapelerde, kızartmalarda ve karışık salatalarda kullanılır, beklediğinde ise sertleşir ve ancak rendelenerek kullanılır.
  • Pecorino: Pecoro olarak da bilinir. Keçi sütünden pişirilerek veya pişirilmeden  sıkıştırılarak hazırlanan bir İtalyan peyniridir. Çoğu zaman kirli sarı renkte bir kabuğu vardır. Bekletilme süresine göre içi beyaz, krem rengi veya saman sarısı olan pecorino, ekim ile haziran ayları arasında farklı adlar altında ve farklı biçimlerde, İtalyanın tüm güney bölgelerinde üretilir. Pecorino peynirlerinin en tanınmışı ilk kez Latiumda ortaya çıkan ve pişirildikten sonra 8 ay bekletilen pecorino romanodur. Pecorino romano az yağlı (%36) ve kekremsi bir tada sahiptir. 20-26 cm. çapında, 14-22 cm yüksekliğinde silindirler halinde satılır. Pecorino siciliano ve pecorino sardo ise pecorinonun daha yağlı ve aynı derecede keskin bir tada sahip diğer çeşitleridir.
  • Taleggio: İnek sütünden üretilen yarı yağlı (%48) bir İtalyan peyniridir. Pişirilmeden sıkıştırılarak hazırlanır. Beyaz veya sarı renkte kremsi bir yapıya sahiptir. Parmakla dokunulduğunda yumuşak dokusu içeri doğru çöker. İnce ve pembe renkli bir kabuğu vardır. Meyvamsı bir tada sahiptir. Adını, ilk çıkış yeri olan Taleggiodan alan bu peynir, bugün bütün Lombardiyada üretilmektedir. Metalik kağıda sarılmış, 20 cm. boyunda 5 cm. kalınlığında kalıplar halinde satılır.
  • Grana Padano: Padana vadisinde üretildiğinden dolayı bu isimle anılan grana padano fildişi renkli, ağır kokulu, sert bir peynirdir. Sabah ve öğleden sonra sağılan inek sütünün karıştırılmasıyla üretilen padano, 1-2 yıl 15-20ø arasında bekletildikten sonra satışa sunulur.
  • Mascarpone: Ünlü bir İtalyan peyniri olan mascarponenin kaynağı Milano bölgesidir. Görüntüsü tereyağını andıran mascarpone, kremamsı kıvamdadır. Özellikle pasta ve tatlı yapımında kullanılır. Bir İtalyan tatlısı olan tiramisunun ana malzemesini oluşturur.

adminİtalyan peynirleri, Provolone, Pecorino, Taleggio, Grana Padano, Mascarpone

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir