ispanak_resim

Ispanak

Ispanakispanak_resim

 Başta demir olmak üzere çeşitli mineral tuzları ile A ve C vitaminleri açısından zengin olan ıspanak çok değerli bir besindir.

Çok yararlı ve sevilen bir sebze olan ıspanağın anayurdu Asya dır. İran da çok eskiçağlardan beri yetiştirilen bu bitki; Emeviler döneminde İspanya ya götürülmüş, 15. yüzyılda da bütün Avrupa ya yayılmıştır. Günümüzde özellikle Kuzey Avrupa da, ABD nin batısı ile güneyinde ve ülkemizin Ege ile Marmara bölgelerinde yetiştirilir.

Ispanağın popüler olmasına şüphesiz çizgi film kahramanı Temel Reis in katkısı olmuştur. Ama bunda koyu yeşil yapraklı sebzenin güzel tadının da etkisi vardır.

Ispanağın yararları

Klorofil ve bitkisel protein bakımından zengin olan ıspanak sindirim sistemine de yardımcıdır. Mide, karaciğer ve pankreasın salgılarını uyarır. Ispanakta, demir dışında magnezyum, fosfor, iyot ve vücudun dengesini koruyan oligoelementler de bulunur. Ispanak çocuklara, yetişme çağında olanlara, hastalık sonrası dinlenme dönemlerinde bulunanlara, kansızlık çekenlere  ve bütün kronik hastalara tavsiye edilir. Çevre kirlenmesi nedeniyle kentlerde yaşayanlara; içinde bulunan demir madeni alyuvarların oksijenlenmesi işlemini kolaylaştırdığı için, özellikle önerilir.

Salatada yenilen çiğ ıspanak harika bir lif kaynağıdır. Ispanak suyu içerek besleyici değerinden tam olarak yararlanmanız mümkündür. Diğer yapraklı sebzelere nazaran daha fazla protein içerir. Bağırsak yolunun temizlenmesi ve yenilenmesinde  vazgeçilmez bir sebzedir. Lenf ve kan dolaşımını uyarır. Yaşlanmayı geciktirir ve hormonları düzenler.             

Ispanak, tuz bakımından zenginliği ve özellikle oksalat fazlalığı nedeniyle gutlulara, eklem yangısı olanlara, romatizmalılara ve idrar yolu taşları olanlara verilmemelidir.

Satın alma-saklama

Körpe, parlak yeşil yapraklı  ve kısa saplı ıspanakları arayın. Ispanağı, yıkayıp kuruttuktan sonra büyük plastik torbalar içinde birkaç gün buzdolabında saklayabilirsiniz. Ispanak yeşil salatadan daha çabuk bozulur.

adminIspanak

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir