hindi_resim

Hindi

 Hindi hindi_resim

Hindi, Galliformes takımının Meleagrididae familyasından iki kuşun ortak adıdır. Amerika kıtasına özgü bir canlı olan hindi, ilk kez Meksika’da evcilleştirilmiştir. 16. yüzyılın başında ise İspanyollar tarafından Avrupa’ya getirilerek yetiştirilmeye başlanmıştır.

Hindinin tüy rengi soylarına göre değişmesine karşın genel olarak siyaha yakın koyulukta, yanar döner yeşil ve kahverengidir. Mahmuzları oldukça belirgindir. Erkeğin boyu 130 cm. uzunluğunda ve ağırlığı 10 kg. kadardır. Dişiler ise genellikle erkeklerin yarı ağırlığındadır. Eti için yetiştirilen evcil soylar daha ağır olur.

Türkiye’nin hemen her bölgesinde hindi yetiştirilmektedir. Buna rağmen İç Anadolu Bölgesi hindi varlığı bakımından ilk sırada yer alır.

Kolesterolsüz etiyle giderek sofralarda daha sık yer alan hindinin 100 gr. ortalama 249 kalori içerir. Ancak vücudun farklı bölgelerindeki etler farklı kaloriye sahiptir. Örneğin 100 gr. göğüs eti 105 kalori içerirken but eti 114 kaloriye sahiptir.

Avrupa Mutfağı

İspanyollar tarafından Avrupa’ya getirildikten sonra hindi eti ilk kez 1570 yılında Fransız kralı 9. Charles’ın düğününde servis edilmiş ve ancak 17. yüzyılda Fransız mutfağının alışılmış lezzetleri arasına girmeyi başarmıştır. Noel yemeğinde yenen kaz etinin yerini alması ise İngiliz mutfağında gerçekleşmiştir.

Amerikan mutfağında ise hindi etinin yeri Amerika’ya yerleşen ilk kolonistlerin ‘yabani’ hindi yiyerek açlıktan kurtuldukları gün olan ‘Şükran Günü’ ile özdeşleşir. Şükran Günü’ne özgü olarak hazırlandığında, mısır ekmeği ile doldurulup fırında pişirilir ve yanında portakallı bir sos ve kestaneyle servis yapılır.

‘Yılbaşı yemeği’ olarak da sofralarda yerini alan hindi, her zaman bütün olarak ve içi değişik malzemelerle doldurulmuş şekilde servis yapılır.

adminHindi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir