havuc_resim

Havuç,Bebe Havucu,Havuç Suyu

Havuçhavuc_resim

Gerçek bir A vitamini deposu olan bebe havucu, körpe dokusu ve özel aroması ile özellikle yemeklere farklı bir tat katar. Onu çiğ olarak salatalarda da kullanmak mümkün.

Havucun anayurdu Afganistan olarak bilinir. Hıristiyanlık öncesi dönemlerde Akdeniz çevresinde, 13. yüzyıldan bu yana da Kuzey Avrupada tarımı yapılan havucun bugün tüm ılıman kuşakta üretimi yapılır.

Besince zengin, iyi akaçlanmış, gevşek ve derin kumlu toprakları seven havuç, iki yıllık otsu bir bitki olup ilk yıl toprak üzerinde dik rozetler oluşturan ince parçalı yapraklar ve toprak altında etlenerek gelişen bir kazık kök ile buna bağlı ince yan kökler oluşturur. İkinci yıl ise yaprak rozetlerinin içinden 60-100 cm. uzunluğunda dallanmış çiçek sapları çıkar. Havucun etli ve yumrumsu bir görünüm alan kökleri renk ve biçim açısından oldukça çeşitlilik gösterir: Uzun ya da küre biçimli, sivri ya da küt uçlu, turuncu, beyaz, sarı renkli olanlarına rastlanır.

Bebe havucu, 10-20 cm uzunluğunda, küt uçlu ve silindir biçimindedir. Dokusu ince ve diğer havuç çeşitlerine oranla daha yumuşaktır. Hafif tatlı, bol sulu ve posası azdır. Canlı turuncu rengi kökün besin değerinin yüksekliğini gösterir.

Sağlıktaki rolü

Bileşiminde bulunan beta karotenle çok zengin bir A vitamini kaynağı olan bebe havucu,B1,B2,CveDvitaminlerinin yanı sıra kalsiyum, demir, potasyum, magnezyum, fosfor, bakır, iyot ve kükürt minerallerini içerir. Damarların genişlemesine yardımcı olan ve alyuvarları çoğaltıcı özelliği bulunan havuç hafif bir laksatiftir ve bağırsakların çalışmasınıdengeler. Yapraklarında bol miktarda kalsiyum bulunan havuç görme ve koku alma duyularını güçlendirdiği gibi cilt  kuruluğu ve saç kırılmasına da iyi gelir. Karaciğer ve safrakesesi yetersizliklerinde özellikle önerilen havuç, gut hastalığı ve romatizma için de yararlıdır. Püre halinde hazırlanmış çiğ havuç rendesi yanıklara ve apselere iyi gelir.

Satın alma ve saklama

Çatlağı, eziği veya ufak beyaz kökü olmayan, sağlam havuçları satın alın. Rengi ne kadar parlak olursa, havuç o kadar tatlı olur. Bebe havuçları son derece narin olup kısa sürede tüketilmelidir. Eğer birkaç gün buzdolabında tutmanız gerekirse yapraklarını mutlaka ayıklayın. Aksi halde vitaminler ve aroması yapraklarına yürür, kökler büzüşüp tatsızlaşır. Besin değerinin büyük bir bölümü kabuğunun hemen altında olan havucu kazımak yerine musluğun altında hafifçe fırçalayarak yıkayıp tüketebilirsiniz.

adminHavuç,Bebe Havucu,Havuç Suyu

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir