gorgonzola_resim

Gorgonzola Peyniri

Gorgonzola Peyniri gorgonzola_resim

 Özellikleri

  • Peynir hamuruna kültür küfü eklenerek hazırlanan İtalyan peyniri gorgonzola, rokfor ve şilton gibi ünlü küflü peynirlerden biridir. İnek sütünden üretilir. Beyaz ya da açık sarı renkte olup yarı yağlı (%48) peynirler grubuna girer. Yeşil lekeleri ve yeşil damarları vardır.
  • Gri renkte doğal bir kabuk içinde yumuşak dokusu ve kremsi tadı olan gorgonzolanın kendine özgü kokusu, kuru, soğuk, veya nemli mahzenlerde bekletilmesiyle oluşur. Çapı 25-30 cm., yüksekliği 16-20 cm arasında değişebilen silindirler halinde üretilen gorgonzola, üzerine markanın basıldığı alüminyum ambalajlarda satışa sunulur. Üretim tekniğine bağlı üstün kalitesi sayesinde yıl boyunca tazeliğini korur. Bunda sabah sağılmış koyu kıvamdaki sıcak sütün kalıpların dibine, yanlarına ve üstüne; akşam sağılmış soğuk sütün ise kalıbın ortasına konmasının büyük rolü vardır. Diğer damarlı peynirlerin aksine gorgonzolanın içine Penicillium glaucum adlı bakteri katılmaz.

Tarihçesi

  • Gorgonzolanın öyküsü, otlak değiştirerek Alp dağlarından Po yaylasına inen sürülerle yakından ilgilidir. Bu uzun yolculuk sırasında yorulan inekler, Bergame bölgesindeki küçük kent Gorgonzolada dinlendirilirmiş. Bu sırada da sütlerinden ‘Stracchino di gorgonzola’ adı verilen yumuşak dokulu, renksiz ve damarsız peynirler üretilmiş. XI. yüzyıl başlarında bu peynir, bilinmeyen bir nedenle yeşil damarlarla renklenmiş. Bugün bu güzargah üzerinde yer alan Lombardide gorgonzola peynirine çok benzeyen, ancak yeşil damarları bulunmayan ‘paneron’ adlı bir başka peynir türü üretilmektedir.

Nerelerde kullanılır?

  • Aperitif olarak küçük kübler halinde servisi yapılan, rokfor gibi karışık salatalara katılan, kanapelerde veya tek başına tepsilerde sunulan gorgonzola, yemek soslarına da katılabilir. Çeşni olarak gratenlerde kullanılır, suflelere tat katması amacıyla tercih edilir. Örneğin Lombardi yöresinde sıcak polenta, ortasında eriyen bir parça gorgonzola ile servis yapılır. Triestede de yemek üzerine yumuşak dokulu taze mascarpone peyniri, krema, ançüez, kimyon, taze sarmısak ve hardal ile karıştırılarak sunulur.
  • İtalyanların rokfor ve şilton gibi dünyaca ünlü peyniri ‘gorgonzola’ yarı yağlı bir peynirdir. Kendine özgü kokusunu bekletildiği mahzenlerden alır.İtalyanların dünyaca ünlü, küflü peyniri gorgonzola, silindir şeklinde hazırlanır. İçinde yeşilimsi küfler oluşan gorgonzola, kremalı, lezzetli, biberli, hafif bir peynirdir. Yemekte ya da hafif içkilerin yanında veya salata soslarında kullanılır.

adminGorgonzola Peyniri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir