livarotpeyniri_resim

Fransız Peynirleri, Livarot, Coulommier, Brie

Fransız Peynirlerilivarotpeyniri_resim

Livarot, coulommier ve brie peynirleri

  • Livarot: Yağlı, protein, vitamin ve mineraller bakımından zengin olan livarot, doğduğu Normandiya bölgesinin gurur kaynağı olan ünlü bir Fransız peyniridir. İlk kez XlV. Louis zamanında üretimine başlanmıştır. XlX. yüzyılda Normandiyanın en çok tüketilen peyniri olmayı başarmıştır.
  • Livarot yapımında yarı yağlı süt kullanılır. Bu süt ısıtılıp mayalandıktan sonra 24 saat boyunca karıştırılır, çırpılır, süzülür ve hazırlık aşamasının 3. ve 7. gününde tuzlanır. Üç hafta süren bekleme döneminde de sürekli ters yüz edilir. Bu arada iki kez hafif tuzlanmış saf su ile yıkanır. Son kez de ona kırmızı rengini veren roku ağacı suyu ile yıkanıp renklendirilir. Geleneksel olarak gövdesi birkaç saz dalıyla çevrelenir. Ancak günümüzde sazların yerini, alüminyum folyodan oluşan paketler almıştır.
  • Livarot peynirinin amonyaklı, küflü mahzen kokusu, kalitesinin bir göstergesi  olarak algılanmalıdır. Yumuşak  dokulu ve sarı renklidir. Kabuğu, düzgün ve kırmızımsı olup hafifçe tozludur. Keskin ve tuzlu olmayan hafif kekremsi bir tadı vardır. Livarotun tadını koruması için mutlaka hava almayacak şekilde saklanması gerekir. Aromasını ve tadını ortaya çıkarmak için genellikle beyaz etlere eşlik eden kremalı soslarda kullanılır. Büyük silindirler halinde satışa sunulan livarot peynirlerinin günümüzdeki en büyük üreticisi Graindorgedur.
  • Coulommier (Klomie): %50 yağlı inek sütünden üretilen, gevşek ve lekeli bir kabuğu olan Fransız peyniridir. Aslında coulommier, brie peynirinin bütün özelliklerini taşımasına rağmen, ondan daha küçük (13 cm. çapında) ve biraz daha yağlıdır. Coulommier, eğreltiotu dallarıyla sarıldığında “fougeru” adını alır. Fransız mutfağında çerez olarak ikram edilen popüler bir peynir çeşididir.
  • Brie (Bri): İçi kremsi yumuşaklıkta, meyvemsi tadı olan, çok lezzetli bir Fransız peyniridir. Büyüklü küçüklü tekerlek biçiminde sayısız çeşidi bulunan bu peynirin dışında ince bir kabuk bulunur. Çerez olarak ikram edildiği gibi, çöreklerin içinde de sık sık yer alır.
  • Livarot peynirinin amonyaklı, küflü mahzen kokusu, onun kalitesinin bir işareti olarak algılanmalıdır. Beyaz etlere eşlik eden kremalı soslar, onun bütün aromasını ve tadını ortaya çıkarır.

adminFransız Peynirleri, Livarot, Coulommier, Brie

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir