findik_resim

Fındık

Fındıkfindik_resim

 Anadolu nun yerli bitkisi…

Fındık Anadolu nun yerli bitkilerinden birisi. Daha sonra isimlerini vereceğim on beş kadar türü var ülkemizde. Günümüzde üretimi yapılan türlerin latince isimleri şöyle: Corylus avellana, C. maxima ve C. pontica. Topraklarımızda bu türlerin melezleri yetiştiriliyor. Zaten Romalı doğa bilginlerinden Plinius, fındığın (Nux pontica) Yunanistan a Pontus (Doğu Karadeniz) kıyılarından getirilmiş.

Eski Yunanlılar fındığa pontica dediler, çünkü onu Karadeniz kıyılarında yaşayan Pontuslarla özdeşleştirdiler. Araplar kelimeyi buradan alıp fındığa ‘bunduka’ ismini vermişler. Bu arada ortaçağda yapılan yahni ve tatlılarda bol bol kullanmayı da ihmal etmemişler.

Fındık kelimesinin yaygın olarak bilinen İngilizce ismi hazelnut tır. Ancak İngiltere de filbert veya cobnut da deniyormuş. Amerika da filbert denince akla ithal fındık gelirmiş… Ayrıca hazelnut olarak adlandırılan iki ayrı yerli fındık türü de varmış.

Yerel adları…

Fındık çeşitlerinin yerel adlarını Trabzon ve Samsun turizm müdürlerinden öğrendim. Bu listeye göre, Trabzon Bölgesinde yuvarlak fındık; foça, mincane, (sırafındık, sarıyağlı, zango), cavcava (kocakarı fındığı) ve kargalak isimlerini alıyor. Giresun da ise tombul (yağlı fındık, Giresun yağlısı, Mehmet Arif), kalınkara (Giresun karası) ve kan isimlerini alıyor. Ordu bölgesinde ise, palaz, çakıldak (delisava, gök fındık), uzunmusa (enişte fındığı, oskara yağlısı, incekabuk) olarak adlandırılıyor. Sivri tipler ise Giresun civarında; sivri, incekara, kuş, yassı badem (Değirmendere fındığı) isimlerini alırken, Ordu da sivri tipin sadece acı isimli çeşidi bulunuyor.

adminFındık

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir