elma_yesil_elma

Elma, Yeşil Elma, Tatlı Elma, Amasya Elması

Gülgiller familyasından olan elma, ılıman iklim meyvasıdır. Üretimine çok eski çağlarda başlanan elmanın, 2000 yıl öncesinden bu yana binlerce çeşidi geliştirilmiştir.elma_yesil_elma

Kışın yapraklarını döken elma ağacının, salkımlar oluşturan beyaz-karmen kırmızısı çiçekleri vardır. Meyvaları ise, 50-100 mm. çapında ve kırmızı, sarı ya da açık yeşil renktedir. 

Sonbahar sonlarında olgunlaşan elma çeşitleri iyi koşullarda bir yıl kadar saklanabildiği halde, yaz sonunda olgunlaşan çeşitleri saklamaya elverişli değildir. Elmayı uzun süre saklamak için, donma noktasının biraz üstündeki sıcaklıklarda depolamak gerekir.

Şeker bakımından zengin bir meyva olan elma, ayrıca A ve C vitaminleri ile tanen içerir. En çok meyva olarak tüketilen elmadan sirke, şarap, meyva suyu, reçel, konserve ve komposto da yapılır. Pasta ve yemeklerde de kullanılır.

Dünyadaki önemli elma üreticileri arasında yer alan Türkiyede, en çok Isparta, Antalya, Konya ve Niğdede yetiştirilir. Tarımı yapılan elma çeşitleri arasında Amasya, hüryemez, demir ve ferik elması gibi yerli çeşitler ile starking, golden, jonathan, rome beauty gibi yabancı çeşitler yer alır.

Satınalma ve saklama

Üstünde koyu noktalar veya çürük bulunmayan sert, sağlam elmaları seçmeye dikkat edin. Yumuşak, etsi elmalar lezzetsiz oldukları gibi, çok da su içermezler. Yoğun olarak ilaçlanan bir meyva olan elma, çok iyi yıkanmadan tüketilmemelidir.

Elma nasıl kurutulur?

Elmayı kurutarak değişik şekillerde de tüketmek mümkün. Bunun için:

  • Elmaların iri, beyaz etli, ekşi ve sert dokulu olanlarını seçin. Yıkayıp soyduğunuz elmaların çekirdeklerini çıkarın. 3 mm. kalınlığında yuvarlak halkalar veya uzun dilimler halinde doğrayın. Daha sonra kararmaması için %1lik tuzlu suda 5-10 dakika bekletip bezler üstüne sererek güneşte kurutun.
  • Diğer kurutma yöntemleri ise ipe asmak ve fırınlamaktır. Kurutma işlemini fırında yapmak isterseniz, fırın sıcaklığını 65-70øe ayarlayın. Elmaları fırına koyup 8-10 saat kadar bekletin.

Sonbahar; yaz mevsiminin tüm enerjisini depolayan sert yeşil, sarı veya kırmızı renkli elmaların en kıvamlı, en iyi oldukları zamandır. Pek çok vitamin ve mineralin yanı sıra elma, kansere direnç gösteren ‘flavonoid’ maddesini de içerir.

Bu değerli renk verici madde meyva ve sebzelerin kabuklarında bulunur. Bu nedenle, elmayı da iyice yıkadıktan sonra kabuklarıyla yemek en sağlıklısıdır. İçinde A, B, C ve E vitaminleri bulunan elmanın yararları saymakla bitmez.

Sinirleri yatıştıran elma, kolesterolün bedenden çıkmasına yardım eder. Şeker oranı çok düşüktür. Bu nedenle elma, zayıflama kürlerinde de önemli bir yere sahiptir.

adminElma, Yeşil Elma, Tatlı Elma, Amasya Elması

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir