domates_resim

Domates

Domates domates_resim

Domates, salata ve yemeklerin vazgeçilmez sebzesidir. Hafif ekşi tadı ise çeşitli soslarda yer almasının nedenini oluşturur.

Anayurdu orta Amerika olan domates, Avrupa ya 19. yüzyılın sonunda İspanyollar tarafından getirilmiştir. Botanik biliminde domates bir meyva olarak tanımlanır.  Domates meyvası üzüm gibi salkımlar oluşturacak şekilde  alçak bir gövdenin üzerinde yer alır. Seralarda ve ılıman bölgelerde yetiştirilen domatesin en büyük düşmanı dondur. Otsu bir bitki olan domatesin gövdesi yumuşak ve çok dallı, yaprakları ise tüylüdür.

Domatesin yararları

Uzun zaman zehirli olduğuna inanılan domatesin yararları yeni yeni ortaya çıkmaya başlamıştır. Hastalıklara karşı dayanıklılık ve değişik iklim koşullarına uyum sağlamak için uzmanlarca domates yenilmesi tavsiye edilmektedir. Özgün kokulu olan domatesin meyvası suludur. Hemen hemen tamamı sudan oluşmasına rağmen vitamin ve minerallerce zengindir. Bir domatesdeki C vitamini, tüketilmesi önerilen günlük miktarın %50 sinden fazladır. Çiğ olarak yendiğinde vücuda kükürt, fosfor ve organik sodyum ihtiyacını karşılar.

Alırken dikkat…

Domates yeşil olarak yenmemelidir. Çünkü yapısında bulunan ve zehirli bir madde olan solanin, ancak olgunlaştıktan sonra yok olur. En iyi domatesler kokulu ve formu  yuvarlak olandır. Renk ise  koyu kırmızı olmalıdır. Domatesin; iri basık, yuvarlak, uzun, kiraz ve erik domatesi gibi çeşitleri vardır.  

İlk kez Romalılar tarafından üretilen, rönesanstan sonra tüketimi artan eriğin anavatanı Asya dır. 2000 türü bulunan meyvanın en lezzetli ve tatlı olanı mürdümeriğidir. Erik ailesinin mor renkte olan bu üyesinin eti sarı renkli ve diğer çeşitlerine oranla daha tatlıdır. Bunun nedeni mürdümeriğinin diğer erik çeşitlerinden daha uzun sürede olgunlaşmasından kaynaklanmaktadır. İçerdiği şeker miktarı ve yoğun aroması nedeniyle sofralarımıza meyva olarak konuk olduğu gibi; pasta, reçel ve marmelat yapımında da kullanılır. Az su içerdiği ve çekirdekleri etli kısmına yapışık olmadığı için, çekirdekleri diğer erik çeşitlerine oranla kolayca çıkar.

Tüketimi

İçki ve sirke yapımında da kullanılan mürdümeriği, kurutulmuş olarak da tüketilir. Tart, komposto ve şekerlemelerde tercih edilen mürdümeriği av etleriyle de son derece uyumludur. Diğer eriktürlerine oranla mürdümeriğinin pişirilmesi de daha kolaydır.

adminDomates

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir