cilek_resim1

Çilek ,Çilek Reçeli,Osmanlı Çileği

Çilek cilek_resim1

Çilek, hem taze olarak tüketilebilen, hem de reçeli yapılıp uzun süre saklanan çok lezzetli ve hoş kokulu bir meyvadır.

Bol miktarda A, B, C vitaminleri, kalsiyum, demir ve fosfor gibi mineral maddeler içerir.

Dalından koparıldığı anda bozulmaya başlayan çileğin ömrü çok kısadır. Bu nedenle üretilmesi kadar, uygun koşullarda tüketiciye ulaştırılması da önem taşır. Toplandıktan 48 saat içinde satışa sunulsa bile çileğin besin değerinin yarısı gider.

Çilek tam olgunlaştıktan sonra toplanmalıdır. Muz ve benzeri meyvalar gibi dalından koparıldıktan sonra olgunlaşma özelliğine sahip değildir. Bunun için hemen tüketmeyeceğiniz zamanlarda çileği alıp buzdolabında bekletmemeye dikkat edin.

Şayet saklamak zorunda kalırsanız, alüminyum folyo üzerine tek tek dizip folyoyu kapatın ve buzluğa atın. Bu sayede tüketeceğiniz zamana kadar bozulmamasını sağlarsınız.

Tepesindeki yaprak kısmını koparmayarak da dayanıklılığını artırabilirsiniz.

Satın alırken yaprakları koyu yeşil olanları seçin.

Tüketici  tarafından arzulanan bir meyve olduğu için derin dondurma yoluyla uzun süre saklanabilir.

Kullanım alanları ve türleri…

Çileği taze olarak tüketeceğiniz gibi onu reçel, marmelat, komposto, dondurma, şıra, şarap, şampanya ve likör yapımında da kullanabilirsiniz.

Avrupa, Asya ve Amerika da yetişen, gülgiller ailesinden sürüngen bir bitki cinsi olan çileğin ülkemizde ormanlarda kendiliğinden yetişen orman çileği türünün yanı sıra, Osmanlı çileği, Arnavutköy çileği, Karadeniz Ereğlisi çileği gibi çeşitleri de vardır.

adminÇilek ,Çilek Reçeli,Osmanlı Çileği

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir