bezelye_resim

Bezelye,Kabuklu Bezelye,Sultani Bezelye

Bezelyebezelye_resim

Bezelyenin anayurdu kesin olarak bilinmiyorsa da, ortadoğu kökenli olduğu sanılır. Baklagiller arasında ilk yetiştirilenlerden biridir. Bezelye güzel beyaz çiçekler açar; tohum kılıfının içinde, çeşide göre değişen boylarda ve biçimde çok sayıda tane bulunur.

Tanelerinin biçimine göre yuvarlak ya da buruşuk diye nitelenen bezelyelerin taze yenen çok küçük tanelilerine “sultani bezelye” denir. İri tanelileriyse, yine taze olarak tüketildiği gibi konserve olarak da kullanılır.

Bezelyede bol miktarda meyva şekeri, bitkisel protein, bol kalium, demir, B grubu vitaminleri, A ve C vitaminleri bulunur. Azotlu maddelerden yana zengin olduğundan hücrelere yararlıdır. Bileşiminde albümin, şeker ve bazı madensel tuzlar olduğundan bezelyeye “bitkisel et” de denilir. Diğer yeşil sebzelerden farklı olarak kalori miktarı da az olmayıp 100 gramı 96 kalori içerir.

Taze bezelye nisan sonundan ağustos başına kadar bulunabilir. Donmuş iyi kaliteli bezelyeyi ise bütün bir yıl boyunca bulmak mümkündür. Kabuklu taze bezelyenin taze toplanmış ve küçük tanelileri makbuldür.

Kabukta sıkışmış iri tanelileri ise makbul değildir, bu tip bezelyelerde meyva şekeri nişastaya dönüşmüş olup unlu bir tatları vardır. Dış kabukları yemyeşil görünenler hem körpedir hem de lezzetleri daha güzeldir. Taneli bezelyenin aksine, sultani bezelyede taneler kadar kabuk da önemlidir.

Kabukları ince ve körpe oldukları için salatalara lezzet katan bir malzeme olarak kullanılabilirler. Ancak daha önce blanşe etmeniz gerekir. Sultani bezelyenin rengini ve diriliğini muhafaza etmek için blanşe ettikten hemen sonra soğuk suya tutmak gerekir.

Taze bezelyeleri en fazla 10 dakika, sultani bezelyeleri ise 4-5 dakika haşladıktan sonra tüketmek mümkündür. Dondurulmuş bezelyeleri çözülmeden de kullanabilirsiniz.

Kabuklu bezelye ayıklandığında % 70’i atılır. Alışverişlerinizde 1 kg. kabuklu aldığınızda 300 gr. iç bezelye elde edeceğinizi unutmayın.

adminBezelye,Kabuklu Bezelye,Sultani Bezelye

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir