badem_resim

Badem , Tatlı Badem , Acı Badem , Kabuklu Badem

badem_resimBadem

Anavatanı Orta Asya olan badem ağacı İran ve Çin de 3500 yıldır yetiştirilmektedir. Meyvaları ancak Akdenizin bol güneşli yörelerinde oluşmakta olan badem ağacının biri tatlı, diğeri ise acı badem olan iki türü bulunur.

Bademin yararları

İki türü bulunan bademin sağlıkta sıklıkla kullanılan türü acı bademdir. Tatlı badem gibi acı badem de bağırsak parazitlerine karşı mükemmel bir ilaçtır. Ancak acı badem pürisik asit içerdiğinden güçlü bir zehir özlliği taşır. Bu nedenle asla ağız yoluyla kullanılmamalıdır. Merhem haline getirilip kullanıldığında acı badem aynı zamanda kuvvetli bir ağrı kesicidir. Özellikle migren, böbrek ve karaciğer ağrılarına karşı yatıştırıcı etkisi vardır. Sinir sistemi ile ilgili ağrıları dindirirken aynı zamanda meyvalarından hazırlanan merhem, cildi hassas olanlar için mükemmel bir temizleyicidir.

Tatlı badem ise: Kabuk ve meyvalarından farklı yerlerde yararlanılır. Yaprak ve kabukları karaciğerin faliyetini artırır ve öksürüğü giderir. Kabuklarının ise ateş düşürücü ve idrar söktürücü özelliği vardır.

Aynı zamanda tatlı badem, doğrudan meyva olarak yenir. Pasta, tatlı gibi yiyeceklerin içine katılarak da tüketilebilir. Çok lezetli ve besleyici bir gıda olan badem, midesi zayıf olan kişilerce fazla tüketilmemelidir. Ancak midesi sağlam olanların sıkça tüketmesinde hiçbir sakınca yoktur. Böylece bademin vücudu güçlendirici etkisinden maksimum yararlanılmış olur.

Eczanelerden satın alınabildiği gibi evde de yapımı mümkün olan tatlı bademyağı ve badem şurubu ise, ağızdan bağırsaklara kadar tahriş olmuş tüm dokuların iyileştirilmesinde kullanılır. Ayrıca bademyağı; kaşıntıların giderilmesinde, yanık tedavisinde, bronşit ve idrar yolları rahatsızlıklarında da sıklıkla kullanılan doğal bir ilaçtır.

Parazitler için

Tatlı bademyağını, hatmi çiçeği ve gelincikle demleyin. İçine biraz bal ve yumurta sarısı ekleyin. Hazırladığınız bu karışımı bağırsak parazitlerini gidermekte kullanabilirsiniz. Tatlı badem yağı ayrıca kaşıntılara, yanıklara derinin üzerinden kullanmak sureti ile iyi gelen doğal bir ilaçtır.

adminBadem , Tatlı Badem , Acı Badem , Kabuklu Badem

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir