aromalibitki_resim

Aromalı Bitkiler

Aromalı Bitkileraromalibitki_resim

Toplanması

Aromalı bitkiler sıcak ve kuru havada toplanmalı, çiğden nemlenmiş veya yağmurdan ıslanmış olmamalıdır. Çünkü ıslanan bitki kolay kurumaz, kurusa da çabuk küflenir ve aroması etkisini kaybeder.

Toplamanın en uygun zamanı öğleden önce veya güneş battıktan sonradır.

Aromalı bitki tarladan toplanacaksa, toprağa kimyasal gübre verilmemiş olmalıdır. Doğada yetişenlerin bahçede yetişenlerden daha güçlü aromaya sahip olduğunu unutmayın.

Toplama esnasında bitkileri ezmemeye dikkat edin. Ezilen bitki diriliğini kaybeder.

Kurutulması

Taze olarak kullanılacak olanlar hariç, diğerleri toplandıktan hemen sonra  havadar bir yerde, gölgede, küçük demetler halinde sap-larından asılarak kurutulur.

Rutubetli ve yağışlı bölgeler aromatik otların kurutulması için elverişli değildir. Bu nedenle otları fırında, 20-30°yi geçmeyen ısılarda kurutabilirsiniz.

Aromalı bitkilerin özsuyunu kaybetmemeleri için güneş görmemeleri gerekir. Kurutmanın amacı, bitkinin suyunu çektirmektir.

Saklanması

İyice kurutulduktan sonra nemi kalmamış olan bitki kullanıma hazırdır. Korumak için bir teneke kutu veya kavanoza konur. Muhafaza edilecek kutuda, önceden konan herhangi bir bitkinin veya baharatın kokusu olmamalıdır.

Bitki tam kuruduktan sonra 1 ay boyunca karton kutular içinde bekletilirse, hidrojeninin yok olması sağlanabilir.

Kullanıldığı yerler

Aromalı bitkilerin tazesi veya kurusu belirli miktarlarda yemeklere ilave edilir, çiğ olarak salatalara katılır, ya da adaçayı, biberiye ve nane gibi çeşitler harmanlandıktan sonra, çay gibi demlenerek tüketilir.

adminAromalı Bitkiler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir