alabalik_resim

Alabalık,Balık

alabalik_resimAlabalık

Bir tatlı su balığı olan alabalık, değişik pişirme yöntemlerine uygun bir ete sahiptir. Özel lezzeti ve hafifliği ile diyet yemeklerinde de sıklıkla kullanılır.

Dünyanın birçok ülkesinde sofra balığı yetiştiren balık çiftliklerinin en önemli ürünlerinden biri alabalıktır. Birçok türü olan alabalık, aslında kuzey yarı küreye özgü bir balık olmakla birlikte, başka bölgelere de götürülerek çoğaltılmıştır.

Alabalık her zaman için bol oksijen içeren soğuk sularda yaşar. Doğal ortamda yetişenleri, çiftliklerde yetiştirilenlere oranla daha makbuldür. Ağırlıkları ortalama olarak 200 ile 300 gr. olmasına rağmen, 5 kg,a kadar çıkan çeşitleri de bulunur.

Türkiyede yaşayan alabalıklara, yaşama ortamlarına göre ‘dere alası’, ‘göl alası’, ‘dağ alası’, ‘deniz alası’ gibi adlar verilmekle birlikte aslında hepsi Salmo trutta türündendir ve bulundukları bölgelere göre 4 alt türe ayrılır. Salmo trutta macrostigma Batı Anadoluda, Salmo trutta labrax Karadenize dökülen akarsularda ve Çıldır Gölünde, Salmo trutta abanticus yalnızca Abant Gölünde, Salmo trutta caspius ise Aras Irmağında yaşar.

Alabalık Türkiyede üretimi yapılan en önemli balıktır.

Alabalık da diğer bütün balıklar gibi sağlığa çok yararlıdır. 100 gr.da 19.5 gr. protein, 2.7 gr. yağ, 766 mg. mineral, 3.6 mg. A, B1, B2, D vitaminleri vardır ve 100 gr.ı 469 kaloridir. Hafif bir balık olarak diyet yapanlar için ideal besinlerdendir.

adminAlabalık,Balık

Yorumlar 1

  1. Oktay Bavbek

    Eşime sevgililer günü için yemek hazırlamayı düşünüydum. Ne yapacağımı karar veremiyordum. Sitenizi gezdikten sonra Bademli ve kuru üzümlü alabalık yapmaya karar verdim. Teşekkür ederim. Kolay gelsin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir