Brüksel Lahanası

Brüksel lahanası, eski çağlarda Güney Avrupa kıyılarında yabani bir şekilde yetişen lahanadan, onun yaprak koltuğundaki tomurcukların geliştirilmesiyle, sonradan elde edilmiş bir sebze türüdür. Lahananın minyatür hali diyebileceğimiz brüksel lahanası küçük olmasının dışında lahananın bütün özelliklerini taşır.
Belçika da 1200 lü yıllardan beri yetiştirilen brüksel lahanasının ülkemizdeki tarihi daha çok yenidir. Yumuşak ve serin iklimleri seven, sıcak havadan zarar gören bu sebzenin keskin kokulu başçıkları sebze olarak yenir. Parlak yeşil renkli ve yaprakları sıkıca kapalı olan bu başçıklar diğerlerine oranla daha lezzetlidir. Küçük ve körpe olanları ise olgunlaşmışlarından daha hoş kokuludur.
Satın alma
Brüksel lahanası satın alırken yaprakları solgun, sarımsı ya da koyulaşmış ve donuk yeşil renkte olmayanları tercih edilmelidir.
Bazen brüksel lahanası sapıyla birlikte satılır. Bu, tazeliğinin bir göstergesidir. Ayrıca parmaklarınızın arasına alıp sıktığınızda içinin dolu ve sıkı olduğunu hissetmelisiniz. Satın aldığınız brüksel lahanasını poşete koyup buzdolabında saklayabilirsiniz.
Besin değeri
Brüksel lahanasının 100 gramında 52 kalori, 4.9 protein, 0.6 yağ, 6.7 karbonhidrat ve 0 kolestrol değeri vardır. Bu sebeple bol bol brüksel lahanası tüketmek hem diyet yapanlara hem de kalp sağlığına dikkat edenlere tavsiye edilir.

adminBrüksel Lahanası

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir